HTC Rider
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 3G bands | HSDPA 1700 / 2100 / 1900 |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, HSPA |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | Not officially announced yet |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | - |
| Weight | - |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | 3D S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches |
| Resolution | 540 x 960 pixels (~256 ppi pixel density) |
| Multitouch | Yes |
| Multitouch | - HTC Sense UI |
| Platform | |
| OS | Android OS |
| Chipset | Qualcomm MSM8660 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
| GPU | Adreno 220 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 1 GB RAM |
| Camera | |
| Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
| Features | Stereoscopic photos & videos; geo-tagging |
| Video | Yes |
| Secondary | 1.3 MP |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, WiMAX 802.16 e, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | v3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/AAC+/WAV/WMA player - MP4/Xvid/H.264/WMV player - Organizer - Document viewer/editor - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion battery | |
| Misc | |
| Colors | Black |
No comments:
Post a Comment