HTC Tattoo
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, September |
| Status | Available. Released 2009, September |
| Body | |
| Dimensions | 106 x 55.2 x 14 mm (4.17 x 2.17 x 0.55 in) |
| Weight | 113 g (3.99 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches (~41.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~143 ppi pixel density) |
| Resolution | - HTC Sense UI |
| Platform | |
| OS | Android OS v1.6 (Donut) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| Memory | |
| Card slot | microSD |
| Internal | 256 MB RAM, 512 MB |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, check quality |
| Features | Geo-tagging |
| Video | CIF@15fps |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | miniUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, IM |
| Browser | HTML |
| Java | Yes, via Java MIDP emulator |
| Some notable Feat | - Dedicated search key - Scenes quick profile switcher - MP3/eAAC+/WAV/WMA9 player - MP4/H.264/WMV9 player - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1100 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 340 h (2G) / Up to 520 h (3G) |
| Talk time | Up to 6 h 30 min (2G) / Up to 5 h 40 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Brown, White, Graphite, Black, Violet |
| SAR US | 1.25 W/kg (head) 1.74 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment