HTC Touch HD T8285
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2008, October. Released 2008, December |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 62.8 x 12 mm (4.53 x 2.47 x 0.47 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.8 inches (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels (~246 ppi pixel density) |
| Resolution | - TouchFLO 3D finger swipe navigation - Handwriting recognition |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB, 8 GB included |
| Internal | 288 MB RAM, 512 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 5 MP, 2592 x 1944 pixels, autofocus |
| Video | CIF@30fps |
| Secondary | VGA videocall camera |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | miniUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera 9.5) |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - MP3/WAV/WMA/eAAC+ player - MP4/H.264 player - MS Office Mobile document editor - Organizer - YouTube client - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1350 mAh battery | |
| Misc | |
| Colors | Black |
No comments:
Post a Comment