HTC Touch2
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, September |
| Status | Available. Released 2009, September |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 55 x 12.9 mm (4.09 x 2.17 x 0.51 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches (~42.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels (~143 ppi pixel density) |
| Resolution | - TouchFLO finger swipe navigation - Touch-sensitive zoom bar |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB |
| Internal | 256 MB RAM, 512 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, check quality |
| Video | CIF@30fps |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio with RDS |
| USB | miniUSB v2.0 |
| Features | |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (Opera 9.5) |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - MP3/WAV/eAAC+/WMA player - MP4/WMV/AVI/H.264 player - Pocket Office - Organizer - Voice memo - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1000 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 500 h (2G) / Up to 370 h (3G) |
| Talk time | Up to 7 h 30 min (2G) / Up to 6 h 10 min (3G) |
| Misc | |
| Colors | Black, Brown, Silver |
| SAR US | 0.83 W/kg (head) 1.07 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment