HTC Shift
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 2G bands | No voice calls, data transfer only |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 3.6/0.384 Mbps |
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| Launch | |
| Announced | 2007, March. Released 2008, February |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 207 x 129 x 25 mm (8.15 x 5.08 x 0.98 in) |
| Weight | 800 g (1.76 lb) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| SIM | - Fingerprint sensor |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches (~52.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 480 pixels (Wide-VGA) (~133 ppi pixel density) |
| Resolution | - Handwriting recognition |
| Platform | |
| OS | Microsoft Vista Business and SnapVUE OS |
| CPU | Intel Stealey 800MHz |
| Memory | |
| Card slot | SDIO |
| Internal | 40/80 GB (microdrive), 1 GB RAM, 128 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | VGA, 640 x 480 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | Yes |
| Sound | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
| 3.5mm jack | - Dual speakers |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.0 |
| GPS | No |
| Radio | No |
| USB | v2.0 |
| Features | |
| Messaging | SMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | HTML (PocketIE) |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - Voice memo - MP3/AAC/AAC+/WMA/OGG/AMR player - WMV/MP4 player - File manager - Fingerprint recognition |
| Battery | |
| Li-Po 2700 mAh battery | |
| Misc | |
| SAR EU | 1.91 W/kg (head) |
No comments:
Post a Comment