HTC Snap
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 900 / 2100 |
| 3G bands | UMTS 850 / 1900 - North America |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
| GPRS | Class 10 |
| EDGE | Class 10 |
| Launch | |
| Announced | 2009, March |
| Status | Available. Released 2009, June |
| Body | |
| Dimensions | 116.5 x 61.5 x 12 mm (4.59 x 2.42 x 0.47 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Keyboard | QWERTY |
| SIM | Mini-SIM |
| SIM | - Trackball |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches (~24.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels (~167 ppi pixel density) |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| CPU | 528 MHz |
| Memory | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB |
| Internal | 192 MB RAM, 256 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 2 MP, 1600 x 1200 pixels |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration; Downloadable polyphonic, MP3 ringtones, composer |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | Yes |
| Features | |
| Messaging | SMS, MMS, Email, Instant Messaging |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (PocketIE) |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - MP3/AAC player - Pocket Office - Predictive text input - Organizer |
| Battery | |
| Li-Ion 1500 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 380 h (2G) / 480 h (3G) |
| Talk time | 8 h 30 min (2G) / 5 h (3G) |
| Misc | |
| Colors | Brown |
| SAR US | 0.21 W/kg (head) 1.03 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment