HTC Touch Diamond CDMA
| Specifications | |
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| GPRS | No |
| EDGE | No |
| Launch | |
| Announced | 2008, April. Released 2008, May |
| Status | Discontinued |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 53 x 15 mm (4.02 x 2.09 x 0.59 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches (~44.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels (~286 ppi pixel density) |
| Resolution | - TouchFLO 3D finger swipe navigation - Handwriting recognition |
| Platform | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7501A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
| Memory | |
| Card slot | No |
| Internal | 4 GB, 288 MB RAM, 256 MB ROM |
| Camera | |
| Primary | 3.15 MP, 2048 x 1536 pixels, autofocus |
| Video | Yes |
| Secondary | No |
| Sound | |
| Alert types | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| Comms | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | v2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | miniUSB v2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS (threaded view), MMS, Email, Push Email |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML |
| Java | Yes, MIDP 2.0 |
| Some notable Feat | - MP3/WMA/WMV/AAC+ player - MP4/WMV/H.264 player - Pocket Office - Organizer - Voice memo/dial/commands - Predictive text input |
| Battery | |
| Li-Ion 1340 mAh battery | |
| Stand-by | Up to 350 h |
| Talk time | Up to 1 h 10 min |
| Misc | |
| Colors | Black |
| SAR US | 0.85 W/kg (head) 0.64 W/kg (body) |
No comments:
Post a Comment